Oława w naturalnym wydaniu
Mieszkając w danym otoczeniu, ciężej jest nam dostrzec jego niezwykłe walory. W chwili letniego wypoczynku śpieszymy przypomnieć o walorach przyrodniczych w pobliżu Oławy. Być może Ty też w drodze do pracy mijasz któryś rezerwatów przyrody?
Tak wiele do ochrony
Przepływająca przez Oławę Odra sprzyja tworzeniu się naturalnych siedlisk roślin i zwierząt, w tym tych niezwykle rzadkich w naszym kraju. W 1958 roku stworzono na tych terenach kilka odrębnych rezerwatów przyrody, dzięki którym możliwe jest dalsze funkcjonowanie wyjątkowych ekosystemów. Niezależnie od upodobań, wśród pięciu wyjątkowych obszarów każdy znajdzie coś dla siebie.
W leśnej głuszy
Miłośnicy lasów naturalnych znajdą swoje miejsce w Zwierzyńcu. Nazwa tego obszaru chronionego pochodzi od mieszczącej się niegdyś na jego terenie osady rybackiej i myśliwskiej. Wiązy, jesiony i grądy mogą tu rosnąć swobodnie, ponieważ jest to teren zalewiska Odry. Ponad 8 hektarów zajmują liczne gatunki drzew, w tym okazy liczące sobie ponad 100 lub 200 lat. 190 gatunków roślin wyróżnia przede wszystkim obecność typowo górskich gatunków jak czosnek niedźwiedzi czy przetacznik górski. Z pewnością jest to dobre miejsce na wypatrywanie rzadkich okazów i pokazanie ich najmłodszym.
Z nutką historii
Wilgotny las między Bystrzycą a Oławą to rezerwat Grodziska Raczyńskie. Poza walorami przyrodniczymi ziemia ta kryje w sobie historię naszego dziedzictwa, gdyż jest to także rezerwat archeologiczny. Na tym terenie znajdowały się bowiem grody słowiańskie. Występującym w tych okolicach okazem fauny, którego dostrzec mogą tylko nieliczni, jest bocian czarny. Na terenie rezerwatu rośnie również, charakterystyczny dla obszarów Północnej Ameryki, orzech czarny.
Piaskowe cuda
W rezerwacie Kanigóra o powierzchni ponad 5 hektarów zaobserwujemy inny cud natury w postaci wydmowych pagórków. Porastają je sosny i są największy w okolicy miejscem gniazdowania kani rudej. Stare drzewa i pomniki przyrody napotkamy także tutaj, ale największą przyjemność odważnym spacerowiczom sprawią wieczorne i nocne wycieczki połączone z nasłuchiwaniem pisku nietoperzy. Tutaj napotkać można aż trzy gatunki tych niezwykłych latających ssaków.
Spacer po piętrach
Leśna Woda należy do nadleśnictwa Oława tylko w części i wchodzi w skład Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Celem tego rezerwatu jest ochrona mieszanego lasu naturalnego, a na jego terenie podziwiać możemy wieloletnie buki, sosny, dęby i modrzewie odmiany Sudeckiej pochodzące z Gór Złotych i Bialskich. Na terenie rezerwatu podziwiać można coraz rzadziej spotykane charakterystyczne piętra lasu.
Na otwartej przestrzeni
Jeśli od lasu wolimy otwartą przestrzeń łąki z pełną różnorodnością roślin i zwierząt, najlepszym miejscem na spacer będzie natomiast użytek ekologiczny nazywany Zimowitową Łąką. Na tej pełnej uroku przestrzeni las graniczy z otwartą przestrzenią, tworząc idealne miejsce dla wzrostu zimowita jesiennego. Wróćmy więc jesienią, aby zobaczyć, jak kwitnie.
Niezależnie od wakacyjnych planów znajdźmy więc choć kilka godzin, by zachwycić się pięknem przyrody w najbliższym otoczeniu. To doskonała propozycja na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla zapalonych przyrodników, ale też rodzin z dziećmi, bo daje szansę na pokazanie najmłodszym rzadkich siedlisk chronionych gatunków. A tych bez właściwej ochrony może nam niedługo zabraknąć.