Nowy mural przy ulicy 11 Listopada
Na jednej ze ścian Ośrodka Kultury, przy ulicy 11 listopada, można podziwiać nowy mural. Tego rodzaju street arty, czyli sztuka uliczna są bardzo popularne. Nie tylko w Oławie, ale także w innych miastach, chociażby Wrocławiu można podziwiać piękne malowidła, które zdobią ściany budynków. Jak powstał gatunek malarstwa, nazywany muralem?
Mural a graffiti – różnice?
Pierwotnie sztuka uliczna wiązała się z graffiti. Niejednokrotnie władze miasta tego typu przejawy artystycznej twórczości traktowały jako rodzaj wandalizmu. Wszystko dlatego, iż osoby tworzące graffiti nie ograniczały się co do wyboru miejsc. Nie zawsze też prace posiadały walor estetyczny. Często były to tylko napisy, w polskich realiach nawiązywały głównie do klubów sportowych. Jednak, nawet wśród graffiti można było znaleźć prawdziwe perełki. Niektóre z nich zachwycały bogactwem detali, precyzją wykonania, kolorystyką. Z czasem właśnie w graffiti dostrzeżono możliwość upiększenia miasta.
Czym zatem jest mural?
Mural to najczęściej rodzaj malarstwa wielkoformatowego. Poszczególne dzieła, które tworzą artyści, z powodzeniem mogłyby zostać stworzone także na płótnie. Murale są kojarzone przede wszystkim z fasadami budynków. To bogata forma sztuki, która z jednej strony może spełniać się w funkcji estetycznej. Często murale wykorzystuje się jako nośnik informacji. Związane z ważnymi dla społeczeństwa akcjami mają na celu poruszenie istotnych tematów.
Mural – sztuka czy wandalizm?
W przypadku obiektów należących do miasta, mural zleca jego zarząd. Tego typu realizacje wykonują profesjonalni twórcy. Efektem tego są piękne dzieła, podobne do tego, które podziwiać można przy ulicy 11 listopada. Z pewnością budynek Ośrodka Kultury to odpowiednie miejsce na tego typu malarstwo. W końcu to właśnie w tym miejscu promuje się różne obszary sztuki.