Ekowyzwanie dla szkół – II edycja konkursu
Na przestrzeni ostatnich lat świadomość ekologiczna w społeczeństwie bardzo mocno wzrosła. Bardzo szybki dostęp do informacji, jak też możliwość dzielenia się nimi na portalach społecznościowych, pozwalają na głębsze nakreślenie problemu, jak też uczulenie społeczeństwa na punkcie ekologii, ochrony środowiska, jak też podstawowych zasad, związanych z redukcją zanieczyszczeń w miastach, czy oceanach.
Nie oznacza to jednak, iż można uznać, że temat ekologiczny przestał być ważny. Tak naprawdę proces kształcenia i przekazywania wiedzy, która dotyczy dbania o środowisko naturalne, powinien być przekazywany wszystkim pokoleniom. Dlatego Herlitz startuje z II edycją konkursu „Ekowyzwanie”. Ta szlachetna inicjatywa ma również pomóc w dbaniu o lokalne środowisko, czy utrzymaniu czystości. Konkurs kierowany jest do całych klas. Dla wszystkich uczestników czekają nagrody gwarantowane – zeszyty z papieru recyklingowanego.
I edycja konkursu okazała się niemałym sukcesem
W 2020 roku w konkursie wzięło udział ponad 1000 uczniów. Łącznie udało się posprzątać blisko 100 miejsc Polsce. W efekcie tego uczniowie zebrali ponad tonę śmieci. Akurat ten ostatni wynik może przerażać, ponieważ można wyobrazić sobie skalę zanieczyszczeń oraz to, jak duży jest to obecnie problem. W tym roku uczniowie mają cały miesiąc na to, by wziąć udział w konkursie. Organizatorom zależy na jak najszerszym promowaniu inicjatywy, jak również samego konkursu.
Firma Herlitz – czym się zajmuje?
Głównym obszarem działalności firmy jest produkcja zeszytów. W tym obszarze zdecydowanie wiedzie prym na rynku. Jednak, nie chodzi o zwykłe zeszyty, a wyłącznie takie, które powstały w 100% z papieru został pozyskany z recyklingu. Taka inicjatywna jest bardzo ważna. Obok samej działalności związanej z produkcją zeszytów, firma pragnie propagować proekologiczne zachowania. Dlatego zachęca uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Przez cały październik mogą sprzątać oni różne miejsca, a dla najlepszych czekają specjalne nagrody. Jednocześnie, w trakcie takich prac porządkowych, uczniowie mają możliwość zobaczyć, jak szeroki jest problem.
Zasada małych kroków
Herlitz uznaje, iż wielkie zmiany mają swój początek w niewielkich akcjach. Dlatego nawet korzystanie z zeszytów z papieru recyklingowego jest małym krokiem ku głębszym zmianom, które będą mieć wpływ na podejście człowieka do kwestii środowiska naturalnego oraz jego ochrony. W ostatnim czasie tematy, które dotyczą zmian klimatycznych, wysokiego poziomu zanieczyszczenia, zarówno powietrza, jak też w postaci ogromnej ilości odpadów, są coraz chętniej podejmowane.